Skip to content

27 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 13, 1995

Property Information

Block277
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
57%
Improvement Value:$132,500
43%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+4.2%
2024$8,266+2.7%
2023$8,048+1.8%
2022$7,906+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4825, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1920