Skip to content

256 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block277
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,306
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
38%
Improvement Value:$291,000
62%
Total Assessment$466,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,029+4.2%
2024$12,503+2.7%
2023$12,172+1.8%
2022$11,958+23.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,306DeedBook 9131, Page 580Recorded7/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920