Skip to content

233 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 7, 2013

Property Information

Block277
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,400
53%
Improvement Value:$200,000
47%
Total Assessment$424,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,866+4.2%
2024$11,387+2.7%
2023$11,085+1.8%
2022$10,890-29.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8910, Page 51NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900