Skip to content

16 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block277
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,034
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
29%
Improvement Value:$406,300
71%
Total Assessment$571,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,974+4.2%
2024$15,328+2.7%
2023$14,922+1.8%
2022$14,660+64.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft4,034DeedBook 9929, Page 758Recorded9/15/2025

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5701, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1920