Skip to content

183 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Mar 24, 2016

Property Information

Block280
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,200
28%
Improvement Value:$527,000
72%
Total Assessment$734,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,528+4.2%
2024$19,699+2.7%
2023$19,177+1.8%
2022$18,840+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 9108, Page 587Recorded3/28/2016

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 7082, Page 208NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1965