Skip to content

88 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block286
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
33%
Improvement Value:$313,800
67%
Total Assessment$471,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,192+4.2%
2024$12,658+2.7%
2023$12,323+1.8%
2022$12,106-8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft2,478DeedBook 9649, Page 899Recorded3/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1970