Skip to content

117 W 8th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block281
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-HGB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
31%
Improvement Value:$359,500
69%
Total Assessment$522,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,994+4.2%
2024$13,428+2.7%
2023$13,073+1.8%
2022$12,843-1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 9848, Page 809Recorded9/18/2024

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8970, Page 383

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 8970, Page 383NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/2/2014

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 7692, Page 30Recorded10/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1970