Skip to content

13 Country Village CtBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block236
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
40%
Improvement Value:$298,900
60%
Total Assessment$495,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,849+4.2%
2024$13,289+2.7%
2023$12,937+1.8%
2022$12,709-6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

Sq Ft2,592DeedBook 9877, Page 460Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,592DeedBook 7331, Page 311Recorded7/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1970