Skip to content

124 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block281
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
34%
Improvement Value:$309,800
66%
Total Assessment$472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,956+4.3%
2024$12,422+2.8%
2023$12,086+1.8%
2022$11,869-9.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 7792, Page 295Recorded1/24/2006

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 6031, Page 311Recorded8/14/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920