Skip to content

275 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block285
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-BD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,300
27%
Improvement Value:$397,600
73%
Total Assessment$543,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,207+4.2%
2024$14,593+2.7%
2023$14,207+1.8%
2022$13,956-5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,610DeedBook 9464, Page 793NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950