Skip to content

28 Roosevelt TerrBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block134
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-BV-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,400
50%
Improvement Value:$294,200
50%
Total Assessment$591,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,541-13.2%
2024$19,049+2.7%
2023$18,545+1.8%
2022$18,219+6.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955