Skip to content

136 W 8th St (Aka '130')Bayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2023

Property Information

Block285
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
33%
Improvement Value:$326,700
67%
Total Assessment$487,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,636+4.2%
2024$13,085+2.7%
2023$12,739+1.8%
2022$12,514-7.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970