Skip to content

51-53 North StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Oct 2, 2013

Property Information

Block287
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
47%
Improvement Value:$153,600
53%
Total Assessment$288,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,072+4.2%
2024$7,746+2.7%
2023$7,541+1.8%
2022$7,408-23.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 8936, Page 876Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 7050, Page 254Recorded5/8/2003

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 7050, Page 251Recorded5/8/2003

Property Built

Built

Year Built: 1970