Skip to content

258-264 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block287
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-4U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,230
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,500
40%
Improvement Value:$346,600
60%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,249+4.2%
2024$16,551+2.7%
2023$16,113+1.8%
2022$15,830-29.4%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft3,230DeedBook 9806, Page 357Recorded3/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920