Skip to content

60 Linden StBayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 18, 2014

Property Information

Block290
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B&F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,625
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
31%
Improvement Value:$359,000
69%
Total Assessment$520,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,545+4.2%
2024$13,957+2.7%
2023$13,588+1.8%
2022$13,348-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,625DeedBook 8991, Page 92NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5401, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1968