Skip to content

65 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1967

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 2, 2014

Property Information

Block304
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,300
38%
Improvement Value:$318,800
62%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,374+4.2%
2024$13,793+4.7%
2023$13,178+1.8%
2022$12,942-8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,592DeedBook 9010, Page 816NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1967