Skip to content

214 Avenue A(Unit C0209)Bayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Dec 9, 2010

Property Information

Block290
Lot21
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-25U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage878
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
39%
Improvement Value:$144,000
61%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,599+4.2%
2024$6,332+2.7%
2023$6,164+1.8%
2022$6,056+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 8767, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1965