Skip to content

214 Avenue A(Unit C0308)Bayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block290
Lot21
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-25U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage878
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
43%
Improvement Value:$122,000
57%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,983+4.2%
2024$5,742+2.7%
2023$5,590+1.8%
2022$5,491-27.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft878DeedBook 9616, Page 739NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7243, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1965