Skip to content

129 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block303
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
41%
Improvement Value:$258,700
59%
Total Assessment$436,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,196+4.2%
2024$11,703+2.7%
2023$11,394+1.8%
2022$11,193+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 73465, Page 25766

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 7346, Page 257Recorded8/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920