Skip to content

18-20 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jun 14, 2000

Property Information

Block369
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,594
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,300
44%
Improvement Value:$289,600
56%
Total Assessment$517,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,480+4.2%
2024$13,895+2.7%
2023$13,528+1.8%
2022$13,289-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5632, Page 253

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5176, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1920