Skip to content

161 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2009

Property Information

Block303
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
42%
Improvement Value:$233,900
58%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,293+4.2%
2024$10,837+2.7%
2023$10,550+1.8%
2022$10,364+25.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920