Skip to content

17 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2019

Property Information

Block305
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
39%
Improvement Value:$355,500
61%
Total Assessment$586,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,385+4.2%
2024$15,722+2.7%
2023$15,306+1.8%
2022$15,037-7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967