Skip to content

27 W 7th StBayonne, NJ 07002

Built 1967

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block305
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,928
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,600
35%
Improvement Value:$389,800
65%
Total Assessment$597,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,703+4.2%
2024$16,028+2.7%
2023$15,604+1.8%
2022$15,329-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967