Skip to content

312 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block30
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
37%
Improvement Value:$320,600
63%
Total Assessment$508,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,206+4.2%
2024$13,632+2.7%
2023$13,272+1.8%
2022$13,038+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920