Skip to content

298 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 15, 2018

Property Information

Block30
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-3UH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
50%
Improvement Value:$204,100
50%
Total Assessment$408,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+4.2%
2024$10,949+2.7%
2023$10,660+1.8%
2022$10,472-23.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 9370, Page 350Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 8494, Page 152NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/23/2008

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 7643, Page 163Recorded8/24/2005

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5900, Page 74

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 5353, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1920