Skip to content

133 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 5, 2006

Property Information

Block313
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,900
55%
Improvement Value:$165,800
45%
Total Assessment$364,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+4.2%
2024$9,785+2.7%
2023$9,526+1.8%
2022$9,358+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,443DeedBook 7947, Page 329Recorded7/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920