Skip to content

166 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block313
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
41%
Improvement Value:$285,300
59%
Total Assessment$482,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,491+4.2%
2024$12,945+2.7%
2023$12,603+1.8%
2022$12,381-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 9100, Page 615NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1973