Skip to content

43 W 54th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$649,500
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block31
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
33%
Improvement Value:$342,100
67%
Total Assessment$513,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,346+4.2%
2024$13,766+2.7%
2023$13,402+0.5%
2022$13,341+10.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$649,500

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 9554, Page 555Recorded4/26/2021

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,958DeedBook 9356, Page 345Recorded11/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920