Skip to content

34 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block45
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
30%
Improvement Value:$426,200
70%
Total Assessment$607,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,991+4.2%
2024$16,305+2.7%
2023$15,873+1.8%
2022$15,594+25.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,944DeedBook 9418, Page 278Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,944DeedBook 7473, Page 224Recorded2/17/2005

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5993, Page 97

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5330, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1920