Skip to content

1116 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block31
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
43%
Improvement Value:$260,700
57%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,741+4.2%
2024$12,226+2.7%
2023$11,903+1.8%
2022$11,693-14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920