Skip to content

61 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block321
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
49%
Improvement Value:$179,300
51%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+4.2%
2024$9,372+2.7%
2023$9,124+1.8%
2022$8,963+27.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 9634, Page 19Recorded1/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1891