Skip to content

88-90 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 1989

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block328
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
48%
Improvement Value:$240,900
52%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,957+4.2%
2024$12,433+2.7%
2023$12,104-1.8%
2022$12,325+18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9434, Page 995Recorded9/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1989