Skip to content

19-21 Dodge St(Unit C0201)Bayonne, NJ 07002

Built 1889

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block326
Lot13
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2S-F-D-3UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage877
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
36%
Improvement Value:$147,700
64%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476+4.2%
2024$6,214+2.7%
2023$6,049+1.8%
2022$5,943-21.9%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft877DeedBook 9886, Page 397Recorded3/14/2025

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft877DeedBook 9466, Page 484Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8371, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1889