Skip to content

30 Silver StBayonne, NJ 07002

Built 1986

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block326
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
34%
Improvement Value:$331,000
66%
Total Assessment$501,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,008+4.2%
2024$13,442+2.7%
2023$13,086+1.8%
2022$12,856-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft1,918DeedBook 7886, Page 101Recorded5/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 1986