Skip to content

187 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block334
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
23%
Improvement Value:$213,400
77%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,762+4.2%
2024$7,448+2.7%
2023$7,251+1.8%
2022$7,123+28.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9423, Page 651Recorded8/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920