Skip to content

181 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 12, 2018

Property Information

Block334
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
29%
Improvement Value:$251,400
71%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,878+4.2%
2024$9,479+2.7%
2023$9,228+1.8%
2022$9,066+12.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 9309, Page 562Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 9137, Page 784Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5727, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1920