Skip to content

131 W 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block335
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
46%
Improvement Value:$195,300
54%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+4.2%
2024$9,619+5.5%
2023$9,114+1.8%
2022$8,949-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,038DeedBook 9689, Page 244NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930