Skip to content

11 Howard PlBayonne, NJ 07002

Built 1940

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block289
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
48%
Improvement Value:$258,000
52%
Total Assessment$495,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,854+4.2%
2024$13,294+2.7%
2023$12,942+2.6%
2022$12,609-22.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9520, Page 585Recorded11/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940