Skip to content

80 W 5th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block338
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,494
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
32%
Improvement Value:$361,200
68%
Total Assessment$531,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,852+4.2%
2024$14,252+2.7%
2023$13,875+1.8%
2022$13,631+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft3,494DeedBook 9858, Page 539Recorded11/1/2024

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,550DeedBook 8129, Page 128Recorded2/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920