Skip to content

142 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 22, 2007

Property Information

Block341
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,514
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,600
47%
Improvement Value:$264,500
53%
Total Assessment$497,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,899+4.2%
2024$13,337+2.7%
2023$12,984+1.8%
2022$12,756-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,514DeedBook 8283, Page 244Recorded8/2/2007

Property Built

Built

Year Built: 1910