Skip to content

141 Lexington AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block342
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
34%
Improvement Value:$191,400
66%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,128+4.2%
2024$7,799+2.7%
2023$7,593+1.8%
2022$7,459-4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9225, Page 497

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9225, Page 497

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5462, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1920