Skip to content

131 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 1965

Last Sale Price
$363,900
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block343
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2-SF-D2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
40%
Improvement Value:$243,000
60%
Total Assessment$404,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,310+4.2%
2024$10,853+2.7%
2023$10,566+1.8%
2022$10,379+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$363,900

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 8672, Page 866Recorded7/6/2009

Property Built

Built

Year Built: 1965