Skip to content

19 George StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block343
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
54%
Improvement Value:$144,100
46%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+4.3%
2024$8,177+2.8%
2023$7,954+1.8%
2022$7,810+19.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920