Skip to content

55 E 4th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$265,200
Last Sale Date
Jan 11, 2019

Property Information

Block344
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
60%
Improvement Value:$113,300
40%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921+4.2%
2024$7,601+2.7%
2023$7,400+1.8%
2022$7,269-15.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,200

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 9377, Page 671Recorded2/1/2019

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5895, Page 114

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5200, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1920