Skip to content

1 Marion CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Mar 6, 2015

Property Information

Block369
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
50%
Improvement Value:$151,600
50%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,533+4.2%
2024$8,189+2.7%
2023$7,972+1.8%
2022$7,831+8.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 9028, Page 931Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 8743, Page 887Recorded7/23/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920