Skip to content

133 W 3rd StBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2022

Property Information

Block349
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-CB-C-2U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
37%
Improvement Value:$302,700
63%
Total Assessment$479,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,407+4.2%
2024$12,865+2.7%
2023$12,525+1.8%
2022$12,304-22.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8794, Page 228

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5349, Page 173