Skip to content

69 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block349
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,500
51%
Improvement Value:$185,200
49%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+4.2%
2024$10,053+2.7%
2023$9,787+1.8%
2022$9,615-4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,683DeedBook 9966, Page 891Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,639DeedBook 9258, Page 276NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920