Skip to content

69 W 53rd StBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block34
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
39%
Improvement Value:$427,300
61%
Total Assessment$699,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,552+4.2%
2024$18,762+2.7%
2023$18,266+1.8%
2022$17,944+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

DeedBook 9608, Page 780Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

DeedBook 8836, Page 102Recorded3/5/2012

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

DeedBook 8677, Page 394Recorded7/28/2009

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5418, Page 314