Skip to content

290 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block34
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
36%
Improvement Value:$273,300
64%
Total Assessment$430,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,026+4.2%
2024$11,540+2.7%
2023$11,234+1.8%
2022$11,036+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5616, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920