Skip to content

70 W 54th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 22, 2013

Property Information

Block34
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
53%
Improvement Value:$156,500
47%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,409+4.2%
2024$9,028+2.7%
2023$8,789+1.8%
2022$8,635-2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8895, Page 210

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 8895, Page 210Recorded2/22/2013

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 8866, Page 513NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/23/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920